1/5

Yaklaşık 250 yıllık İzmir’li olan ŞEKERDİL ailesinin şarapçılıkla ilgisi,1932’li yıllara kadar uzanır.

           Emniyet teşkilatından baş komiser rütbesiyle 1925 yılında emekli olan A.Rıfat ŞEKERDİL, İzmir/Bornova da sahip olduğu 11 dekar bağında yetiştirdiği üzümlerden yaptığı şarapları yine İzmir kordonda bulunan gazinosunda satmasıyla ailenin şarapçılık serüveni başlamış olur.

           Ailenin ikinci kuşak temsilcisi Aziz ŞEKERDİL şarap sevgisiyle 1954 yılında ilk tesisini kurmuştur. Günden güne gelişen işletmenin yönetimine 1982 yılında ailenin üçüncü kuşak temsilcisi Rifat ŞEKERDİL gelmiş ve şaraphaneyi bugünkü modern şarap üretim ve şişeleme tesisi haline getirmiş olup, aynı zamanda ailenin sahip olduğu bağları kurmuştur.

          1989 yılında şirketleşmeye gidilmiş ve ÖKÜZGÖZÜ ŞARAPÇILIK SAN VE TİC LTD.ŞTİ kurulmuştur. Böylece Türkiye de ilk kez 40 yıl önce Öküzgözü üzümünden üretilen (Monosepaj) şarabının da üreticisi konumuna gelmiştir.

          Şirketimiz İzmir’in Foça ilçesinde mübadele sonrasında yok olan Foça karası üzüm cinsinin yeniden canlandırılması projesine 2003 yılından itibaren katkıda bulunmakta olup, 85 yıl sonra ilk kez 2008 yılında Foça karası tek üzüm şarabını (Monosepaj) üretmenin haklı gururunu taşımaktadır.

          ŞEKERDİL ailesi geçmişinden onur duyarak bağcılık ve şarapçılık üzerine eğitimlerine devam etmekte olan dördüncü kuşağını sevinçle karşılamaya hazırlanmaktadır.

ÖKÜZGÖZÜ ŞARAPÇILIK LTD.ŞTİ  ile  TOPAZ BAĞCILIK LTD.ŞTİ, dünyadaki şarap üretim teknolojisi ve modern bağcılık anlayışı; Türkiye’nin sahip olduğu Anadolu şaraplık üzüm cinslerini doğru metotlarla yetiştirip, ileri teknolojisiyle üreterek, her zaman kalitesini geliştiren politikalarıyla Anadolu şaraplık üzüm cinslerinin tanıtımına katkı sağlayan faaliyetlere kendi imkânları çerçevesinde uygulamaya devam etmektedir.

Türkiye de ilk kez 40 yıl önce Öküzgözü üzümünden üretilen (Monosepaj) şarabının da üreticisi konumuna gelmiştir. Bunun ile birlikte şirketimiz İzmir’in Foça ilçesinde mübadele sonrasında yok olan Foça karası üzüm cinsinin yeniden canlandırılması projesine 2003 yılından itibaren katkıda bulunmakta olup, 85 yıl sonra ilk kez 2008 yılında Foça karası tek üzüm şarabını (Monosepaj) üretmenin haklı gururunu taşımaktadır.

 

 

İŞLETME VE ÜRETİM

            

İşletme ve üretim merkezi İzmir’in Bornova ilçesinde bulunmaktadır. İşletme ile bağlarımızın arası 55 km gibi kısa bir mesafede olduğu için üzümün hasadından sonra bekletilmeden hemen işlenmesi ile sağlıklı şaraplar elde edilmektedir.

Sağlıklı üzüm yetiştiriciliğinin yanı sıra, ön ayıklama ile en iyi taneler seçilmekte ve kullanılan kükürt miktarı azaltılmaktadır. Şaraphaneye getirilen üzümler el değmeden parçalanmakta, ilk şıra kullanılarak kaliteli şaraplarımız üretilmektedir. Paslanmaz çelik tanklarda fermantasyona bırakılmaktadır. Şişelenmeye hazır olgun şarap,el değmeden makinelerle şişelenmekte ve etiketlenmektedir.

GIDA GÜVENLİĞİ TEKNOLOJİSİ

İşletmemizde kullanılan teknoloji en son teknoloji olup, üzümün işletmeye gelmesinden itibaren hiç bir aşamada insan eli değmemektedir.

 

Saplarından ayrılma ve sıkma işlemi makinalarla yapılmakta olup, şıra ve şarap aktarmaları yine pompalar aracılığıyla yapılmaktadır.

Durultma işleminden sonraki süreçte ise yine çeşitli filitrasyon sistemleri kullanılmakta ve yine insan eli değmemektedir. Şişeleme aşamasında ise şişe fabrikalarından gelen şişeler kullanılmakta olup tam otomatik makinada doldurulmakta, mantarlanmakta, etiketlenmekte ve ambalajlanmaktadır. Yani üzümün işletmeye gelip şarap olarak şişelenmesine kadar olan süreçte, kapalı devre bir sistem uygulanmakta olup, bütün işlemler el değmeden makinalarla yapılmaktadır.

LABORATUAR

Laboratuarda yapılan analizlerle kontroller; üzümün olgunlaşmasının izlenmesiyle başlamakta ve analitik sonuçlar elde edilmektedir. Üzümün işlenmesi ile laboratuar takipleri her gün yapılmaktadır. Genç şarap eldesi ve olgunlaşma aşamalarında da titizlikle analizler sürdürülmektedir.

HİJYEN VE SANİTASYON

Şarabın her türlü bozulma ve bulaşma etkeninden uzaklaştırılarak tüketime uygun olmasını amaçlamaktayız. Gıdalarda olabilecek fiziksel, kimyasal, biyolojik ve her türlü zararların ortadan kaldırılması Hijyen ve sanitasyon için şarapla temas halinde olan her şeyin temizlenmesi ve mikroorganizmalardan arındırılması esas alınır.

 

Bağlarda kullanılan hasat makasları, hasat edilen üzümlerin konulduğu kasalar, üzümün işlenmesinde ve şişelenmesinde kullanılan tüm alet ve makinalar özel maddelerle yıkanır ve defalarca basınçlı su ile durulanır. Üretimden sonrada düzenli olarak işletme binası ve şarapların muhafaza edildiği yerler temizlenir.

İşletmemiz

FOÇA KARASI VE PHOKAİALILAR (FOÇA KARASININ HİKÂYESİ)

Batı Anadolu İ.Ö.6.yüzyılın ilk yarısında dünyada önderdi. Ionia’da bu zamanda atılmıştı Batı Uygarlığı’nın temelleri. Bu zamanda dünyanın en büyük kentlerinden biriydi Phokaia. Ion deniz ticaretinin yayılmasında ve dünya deniz ticaretinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı Phokaia’lı denizciler. Önce Marmara ve Karadeniz’e çıktılar, daha sonra da Akdeniz’e açıldılar. Yaklaşık otuz kadar koloni kurdular. Phokaia’lılar. Güney Fransa’da Massalia (Marsilya) koloni kentini kurdular. Yaptıkları ticarette üzümlerini de yanlarında götürdüler. Fransızlara giden bu ilk üzüm Foça Karasıydı.

 

Şirketimiz ise mübadele sonrasında yok olan Foça karası üzüm cinsinin yeniden canlandırılması projesine 2003 yılından itibaren katkıda bulunmakta olup, 85 yıl sonra ilk kez 2008 yılında Foça karası tek üzüm şarabını (Monosepaj) üretmenin haklı gururunu taşımaktadır. 

Tarihçemiz